Poradnik sprzedaży nieruchomości

Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży?

Zależy Ci na szybkiej sprzedaży i osiągnięciu jak najlepszej ceny za oferowaną nieruchomość: działkę, mieszkanie? Każdy o tym marzy, jednak tylko nieliczni realizują zamierzone cele.

Dlaczego?

Bo Ci, którym się udaje wiedzą jak przygotować swoją nieruchomość do sprzedaży. Nie wystarczy zrobić zdjęcia i wrzucić na popularny portal. Handel, w każdej dziedzinie, rządzi się swoimi prawami. I aby coś osiągnąć musisz poświęcić odrobinę swojego czasu i zaangażowania.

A efekt?

Jak pokazują różne dane odpowiednia „oprawa” sprzyja sprzedaży nawet o 70% procent! I co więcej, w odpowiednich warunkach możesz uzyskać lepszą cenę!

Niemożliwe?

To odpowiedz sobie na pytanie: Chcesz Klienta przyciągnąć do siebie czy oddać go za darmo sąsiadowi?

Jak? Niech ktoś mi zdradzi ten sekret!

Proszę bardzo, to nie jest wiedza tajemna. Powiemy Ci krok po kroku jak sprzedać swoją nieruchomość, niezależnie czy jest to mieszkanie, dom jednorodzinny, kamienica, lokal biurowy, usługowy, magazyn, czy też działka, grunt. A konkretnie jak dotrzeć do Klienta, a nawet do dziesięciu, którzy zdecydują się zawalczyć o Twoją ofertę.

Tak zawalczyć! Bo już za chwilę dowiesz się, jak trafić w gust Klienta i rozbudzić jego nieodpartą chęć posiadania właśnie tego co chcesz sprzedać!

Nakarm oczy Klienta!

Brzmi co najmniej dziwnie, ale przecież nie od dziś wiadomo, że zakupem kierują często emocje, a nie rozsądek. A pierwsze wrażenie jest kluczem udanej transakcji. KAŻDEJ!

Oczywiście, przy wyborze nieruchomości decyduje wiele czynników jak lokalizacja, kształt architektoniczny, wyposażenie, standard techniczny, jak również aktualny stan techniczny. Ale w pierwszej kolejności produkt ładnie i estetycznie opakowany przyciąga uwagę. A przecież o to Ci chodzi, aby jak najwięcej osób zobaczyło i zainteresowało się Twoją ofertą. To przecież większa szansa na sprzedaż!

Estetyka bez przekłamań!

Ale UWAGA! Bądź rzetelny w tym co robisz! Każde przekłamania i niedopowiedzenia mogą zaważyć na Twojej reputacji. A trudniej odzyskać Klienta, kiedy raz zawiedzie się jego zaufanie.

Przystępujemy do pracy!

A teraz czytaj uważnie, bo za chwilę dowiesz się najważniejszego. Jak przygotować kilka różnych typów nieruchomości do sprzedaży i zainteresować nimi Klientów.

Przed zrobieniem zdjęć i przygotowaniem oferty, czy podjęciem Klienta osobiście upewnij się, że:

Mieszkanie

 • jest posprzątane,
 • przybory codziennego użytku poukładane (najlepiej schowane),
 • zabawki, sprzęt sportowy również poukładany,
 • meble czyste nie „przygniecione” zbędnymi rzeczami,
 • kaloryfery nie powinny być przykryte stertą ubrań przed chwilą wypraną itp.
 • Bardzo ważne jest wywietrzenie mieszkania, „wielkie gotowanie czy smażenie” chwilę przed prezentacją naszego mieszkania, jest błędem! Zainteresowany może przecież pomyśleć, że wentylacja w mieszkaniu jest niesprawna, albo jej po prostu brak.
 • Mieszkanie powinno być dobrze doświetlone, brak oświetlenia w jakiejś lampie, może spowodować zastanawianie się czy instalacja elektryczna jest sprawna.
 • Mieszkanie możesz odmalować, poprawić skrzypiącą podłogę, odpadające (luźne) listwy umocować, wymienić przepalone żarówki, itp.

Domy mieszkalne jednorodzinne

 • Wszystkie czynności jak w przypadku mieszkania
 • przygotowanie domu od zewnątrz oraz ogrodu.
 • Zwróć uwagę, że luźne sztachety w płocie lub ich brak, odpadające płytki klinkierowe z płotu czy budynku, wybita szyba w oknie, luźne elementy orynnowania, luźne dachówki, skrzypiące drzwi, itp., wszystko to powoduje wrażenie, że dom od zewnątrz wymaga remontu.
 • Bałagan na podwórku (w ogrodzie), rozwalona buda psa, „zapuszczony trawnik”, widoczne resztki jedzenia psa lub innych zwierząt oraz widoczne odpady bytowe, spowodują bardzo krótką wizytę potencjalnych klientów, gdyż oglądanie ogrodu w takim stanie nie wzbudzi zainteresowania.

Działki, grunty, działki budowlane

 • Określenie granic działki, a więc odnalezienie kamieni granicznych. Wskazane jest wbicie np. dodatkowych palików obok kamieni granicznych, co pozwoli w bardzo łatwy sposób wskazać granicę osobom zainteresowanym w trakcie prezentacji nieruchomości.
 • Klient zainteresowany zakupem działki gruntu powinien otrzymać precyzyjną odpowiedź na pytanie, gdzie znajdują się granice, czy działka jest uzbrojona, jeżeli tak to w jakie media, jeżeli nie jest uzbrojona, to gdzie znajdują się: prąd, wodociąg, gazociąg, kanalizacja, itp.
 • Zwrócić uwagę, na porządek na działce. Wystarczy skosić trawę, wywieźć kamienie, gruz czy też inne odpady często niewiadomego pochodzenia.
 • Nigdy nie wykonuj na działce, w szczególności krótko przed jej prezentacją, „ciężkich” prac przy pomocy koparko-ładowarki (np. niwelacja terenu), gdyż z pewnością padnie pytanie ze strony oglądającego „Co tutaj zostało zakopane (zasypane) …?” W zależności od sytuacji, tłumaczenie że nikt nic tutaj nie zakopał, może nie pomóc, a w efekcie klient zainteresowany odjedzie i już nie wróci, a działkę kupi od sąsiada który nie miał nic do ukrycia.

I ostatni krok!

Sprawdziłeś naszą listę, przygotowałeś swoją nieruchomość. Jesteś pewny, że prezentuje się nienagannie?

Jeśli nie wiesz co dalej, potrzebujesz fachowej porady zwróć się do Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i zaufaj jego doświadczeniu.

Gwarantujemy propozycje i rozwiązania, które podniosą wartość Twojej oferty. Ramię w ramię zawalczymy o jak najlepszą sprzedaż

GRUNTPOL-INVEST
Krzysztof Patoka

ul. Kościerska 11, 83-300 Kartuzy
tel.: +48 697 205 205
e-mail: biuro@gruntpol-invest.pl